dodano: 27.11.2017 w kategorii:

19 listopada – Salomea Piastówna

19 listopada Kościół czci bł. Salomeę. Była córką księcia małopolskiego – Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Już od dziecka wciągnięta w wir polityki, została żoną Kolomana, króla Rusi Halickiej, syna króla węgierskiego Andrzeja II. W wieku 8 lat wraz z mężem zasiadła na tronie w Haliczu.

Po śmierci męża w bitwie z Tatarami, powróciła do Polski na dwór brata, księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Postanowiła poświęcić się życiu zakonnemu i w roku 1245 wstąpiła do ufundowanego przez brata klasztoru klarysek w Zawichoście koło Sandomierza. Kilkanaście lat później Bolesław zbudował drugi klasztor klarysek w Skale pod Krakowem i tam Salomea spędziła ostatnie lata życia. Nigdy nie była ksienią. Jej zadaniem było zapewnienie siostrom utrzymania. Zmarła w opinii świętości 17 listopada 1268 r. i została pochowana pod kościołem klasztornym na Grodzisku. Później szczątki Salomei przewieziono do Krakowa. W latach 1269-1630 spoczywała w krypcie w prezbiterium Bazyliki św. Franciszka z  Asyżu. Do dziś w tym miejscu znajduje się duża mosiężna płyta. Później jej relikwie zostały przeniesione do kaplicy pod jej wezwaniem i spoczywają obok grobu jej książęcego brata Bolesława. Błogosławionej Piastównie poświęcony jest także jeden z witraży projektu Stanisława Wyspiańskiego, na którym Salomea przedstawiona jest w habicie, spogląda w górę, a z jej rąk wypada korona. Jest to gest obrazujący rezygnację z królewskich zaszczytów, by służyć Bogu.

Aprobaty kultu Salomei dokonał 17 maja 1672 r. papież Klemens X.

Atrybutem bł. Salomei jest gwiazda uchodząca z jej ust w chwili śmierci, krzyż i lilia, a także korona wypuszczana z rąk. Zwykle przedstawiana jest w stroju klaryski, czasem też jako kobieta w królewskich szatach.

Powyższy tekst powstał we współpracy Instytutu Studiów Franciszkańskich z dwumiesięcznikiem franciszkańskim „Posłaniec św. Antoniego z Padwy” i został opublikowany na łamach pisma w numerze 6/2016.

Bazylika św. Franciszka w Krakowie, w której znajdują się relikwie bł. Salomei i kaplica pod jej wezwaniem: franciszkanska.pl.

Materiał video sprzed pięciu lat o Błogosławionej, przygotowany z okazji jej 800. urodzin.

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/19-listopada-salomea-piastowna

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl