dodano: 19.10.2018 w kategorii:

Aby nas głowa w życiu o nic nie bolała

Boli Cię głowa? Miewasz migreny? Wydaje się, że nic nie pomaga? Bł. Jakub Strzemię na pewno pomoże! O wyjątkowym nabożeństwie mitry bł. Jakuba, które odbędzie się w niedzielę, 21 października 2018 r. u franciszkanów w Krakowie, opowiada o. Rafał Antoszczuk. Zapraszamy!

W święto współpatrona franciszkańskiej prowincji zakonnej, bł. Jakuba Strzemię, tj. 21 października 2018 r., w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, po Mszy Świętej o godz. 16.30, po raz trzeci w powojennej historii, w Krakowie, zostanie odprawione tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba Strzemię, którego korzenie sięgają średniowiecza. Warto wiedzieć, że po śmierci abpa Jakuba (+1409) jego mitrę biskupią kapłani franciszkańscy nosili do chorych na migreny, bóle i zawroty głowy. Relikwią tą dotykano głów chorych i dolegliwości mijały. Dlatego od najdawniejszych czasów bł. Jakub uważany jest za patrona chorych na bóle głowy. Uczy nas także ufności Bożej Opatrzności, aby nas w życiu doczesnym głowa o nic nie bolała.

Sama mitra dziś nie posiada średniowiecznej formy, ale barokową. Dla ratowania zniszczonej pamiątki zmieniono jej formę, a zniszczone elementy w XVIII w. zastąpiono nowymi. Należy jednak wiedzieć, że złoty materiał, tkany w andegaweńskie lilie heraldyczne, stanowiący zasadniczą część wypełniającą tarcze mitry, jest autentycznym materiałem pochodzącym ze średniowiecznej mitry abpa Jakuba i stanowi dla nas cenną relikwię.

W dawnych czasach rozpoczęto także odprawiać tzw. Nabożeństwo mitry bł. Jakuba. Odbywało się ono w kościele lwowskich franciszkanów, gdzie przechowywano cały strój pontyfikalny Patrona. Po wojnie wszystkie zabytkowe przedmioty przewieziono do Polski, a cenne pamiątki po bł. Jakubie trafiły do skarbca klasztoru franciszkanów w Krakowie.

Pierwszy raz po II wojnie światowej, Nabożeństwo mitry bł. Jakuba odprawione zostało 31 lipca 2009 r., w Kalwarii Pacławskiej podczas 22. Franciszkańskiego Spotkania Młodych podczas jubileuszowej peregrynacji relikwii bł. Jakuba, z racji 600-lecia jego śmierci. Drugi raz odprawione zostało w kaplicy Franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach w ramach triduum ku czci bł. Jakuba, 18 października 2014 r., wtedy też mitra oraz pozostałe elementy stroju pontyfikalnego wraz z innymi pamiątkami związanymi z osobą Błogosławionego, prezentowane były na specjalnej wystawie zorganizowanej przez Instytut Franciszkański przy współpracy z Muzeum Miasta Łodzi. W Krakowie Nabożeństwo mitry bł. Jakuba, po raz pierwszy odprawione zostało w roku 2016 i spotkało się z dużym zainteresowaniem.

W tym roku, po zakończonej mszy św. o godz. 16.30, przejdziemy procesyjnie do ołtarza, gdzie na co dzień znajdują się relikwie bł. Jakub Strzemię i gdzie w jego święto będzie wystawiona w relikwiarzu mitra. Po odmówieniu odpowiednich modlitw, każdy, kto tylko będzie czuł w sercu taką potrzebę, będzie mógł, jak w dawnych wiekach potrzebujący pomocy, dotknąć swoją głową tej niezwykłej relikwii.

Znak mitry bł. Jakuba, jaką przykładano w dawnych czasach do głów chorych, by zostali uzdrowieni, także i dla nas współczesnych, jest niezwykłym znakiem. Mitra wskazuje na mądrość Bożą. Jej dwie tarcze symbolizują Stary i Nowy Testament – a więc Słowo Boga do człowieka. Słowo, które stwarza, daje życie, podtrzymuje, które wyjaśnia, a także Słowo, które uzdrawia. Bóg uzdrawiał poprzez ten znak mitry i chce to czynić nadal. Zwracamy uwagę na różne talizmany, jakie dziś zalewają świat, czemu tak mało zwracamy uwagę na znaki, które daje nam Bóg? Znaki, które doprowadzają nas do sakramentów. Często najpierw jest jakiś cud, znak, a później spowiedź, Eucharystia, nawrócenie i Boże życie. A zatem: „Przez przyczynę bł. Jakuba Strzemię niech Bóg uwolni cię od choroby duszy i ciała. Amen”.

o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/aby-nas-glowa-w-zyciu-o-nic-nie-bolala

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl