dodano: 9.01.2018 w kategorii:

Dzień judaizmu w Kościele katolickim

Już po raz 21., w środę 17 stycznia 2018 r., obchodzony będzie Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim! (Iz 57,19)”. W Krakowie uroczystości rozpocznie wspólna modlitwa w intencji Żydów i relacji chrześcijańsko-żydowskich w Bazylice Franciszkanów o godz. 15.30.

Po nabożeństwie o tym, czego katolik może się nauczyć od religijnego Żyda, opowie absolwentka UPJP II w Krakowie, Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej, zaangażowana w dialog międzyreligijny i upamiętnianie dziedzictwa polskich Żydów, nominowana w minionym roku do Nagrody Polin (UPJPII, ul. Franciszkańska 1, s. 120, godz. 16.30).

„Naszym pragnieniem jest, żeby pokazać, że pokój jest to dar Boży. Dar, który rodzi się w sercu ludzkim i jest bliski zarówno judaizmowi, jak i chrześcijaństwu. Chcielibyśmy ukazać, że pokój to nie umowy międzynarodowe, konwencje, największe armie świata, tylko działanie łaski Bożej, która przemienia ludzkie serca” – wyjaśnia w specjalnym przesłaniu bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Uroczystości krakowskie współorganizują: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Klasztor Franciszkanów, Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, JCC Kraków oraz Fundacja Polania.

ABC Dnia Judaizmu

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. Refleksja ta, w oparciu o teksty biblijne i wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat stosunków katolicko-żydowskich, winna pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”, oraz że nasz „stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii” (Jan Paweł II); że można mówić o ścisłym pokrewieństwie obu religii, a wyznawców judaizmu nazywać „starszymi braćmi w wierze” (Jan Paweł II). Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy.

ks. prof. Łukasz Kamykowski
dyrektor ITFED UPJPII
za: www.diecezja.pl

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-dzien-judaizmu-w-kosciele-katolickim

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl