dodano: 15.10.2018 w kategorii:

Dzień św. Franciszka 2018

Tradycyjnie w I niedzielę października na placu przy Bazylice św. Franciszka w Krakowie, odbył się Dzień św. Franciszka. Tematyka wydarzenia związana była z prezentacją niezwykłej i unikatowej na skalę światową wystawy „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 z I transportu do obozu koncentracyjnego Auschwitz, która mieści się w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach.

W sali bł. Jakuba można było obejrzeć fragmenty wystawy Mariana Kołodzieja ukazujące sylwetkę św. Maksymiliana Marii Kolbego, jako więźnia obozu Auschwitz. Wystawie towarzyszyła projekcja filmu „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” w reżyserii Stanisława Markowskiego. Wolontariusze Fundacji Brat Słońce prowadzili kwestę na budowę sali konferencyjnej przy Centrum św. Maksymiliana. Patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11:00 Mszą Świętą w intencji darczyńców, sponsorów, patronów i przyjaciół Fundacji Brat Słońce oraz Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów w Krakowie, podczas której wikariusz prowincji o. Mariusz Kozioł powiedział: „Będziemy dziś oglądać fragmenty wystawy „Klisze pamięci”. Pokazuje ona codzienne piekło więźniów obozu w Auschwitz, które powstało jako skutek ogromnej zatwardziałości serca i sumienia oprawców. Ale nawet tam znalazł się człowiek, który nosił w sobie plan Boży i dobroć Stwórcy – św. Maksymilian Kolbe”.

Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne, grupy artystyczne i modlitewne z Bazyliki Franciszkanów w Krakowie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy i Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach.

Na kilkunastu stoiskach można było zobaczyć i porozmawiać o tym, czym zajmują się na co dzień franciszkanie, nie tylko w Polsce. I tak, pacjenci z Ośrodka „San Damiano” z Chęcin prezentowali rękodzieła wykonane przez nich samych. Grupa z Harmęż przywiozła bogactwo wydawnictw związanych z wystawą „Klisze Pamięci. Labirynty” i jej autorem Marianem Kołodziejem. Instytut Studiów Franciszkańskich, Rycerstwo Niepokalanej oraz Wydawnictwo Bratni Zew prezentowały swoje dzieła licznie przybyłym zainteresowanym. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

Swoje produkty zaprezentowali także: Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Szkoła Podstawowa nr 77 im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Zespół Szkół i Placówek Edukacyjnych Bona Fide, Gimnazjum przy Szkole podstawowej nr 151, Skauci Europy i sklep Dayenu. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci: warsztatów artystycznych, zabaw, rywalizacji sportowych, malowania twarzy i portretowania w strojach zakonnych. Rozstrzygnięto też konkurs na portret św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Na zakończenie uroczystości, wraz z zachodem słońca rozpoczął się patriotyczno-religijny koncert Akademickiego Chóru Organum wraz z Chórem Cantata z Niepołomic oraz Zespołem Instrumentalnym Ricercar pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.

Więcej na stronie Fundacji Brat Słońce: www.bratslonce.pl. Zapraszamy!

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-dzien-sw-franciszka-2018

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl