dodano: 22.07.2019 w kategorii:

Festiwal Musica Divina także u franciszkanów

Sześć koncertów muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej w wykonaniu znakomitych europejskich artystów wypełni program tegorocznego Festiwalu Musica Divina w Krakowie. Motywem przewodnim, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie Księga Psalmów. Wydarzenie organizowane pod patronatem Prezydenta RP odbędzie się w dniach 6-14 sierpnia 2019 r. U krakowskich franciszkanów wykonane zostaną Psalmy Pokutne Orlando di Lasso.

 

Już po raz drugi Kraków będzie gościł grono znakomitych europejskich wykonawców kochających muzykę sakralną. Zabytkowe, uświęcone wielowiekową tradycją wnętrza kościołów wypełnią dźwięki kompozycji z różnych stron kontynentu, których wspólną inspiracją jest chęć wyrażenia tego, co wymyka się pełnemu poznaniu. Sacrum.

Druga edycja Musica Divina przyniesie sześć koncertów dających znakomity obraz bogactwa sakralnego świata muzycznego. 8 sierpnia w Bazylice św. Franciszka z Asyżu wykonane zostaną Psalmy Pokutne Orlando di Lasso, należące do jednych z najbardziej znanych prac z bogatego dorobku kompozytora. Cykl, na który składa się 7 psalmów, powstał ok. 1560 r. w Monachium dla księcia Albrechta. Każdy z nich jest przeznaczony na 5 głosów, przy czym niektóre wersy zostały opracowane dwu-, trzy-, bądź czterogłosowo. Wszystkie utwory z cyklu kończą się sześciogłosową doksologią. Psalmy zostały skomponowane według porządku tonalnego.

Współcześni kompozytorowi krytycy mieli określać Psalmy Pokutne mianem bogatych w ekspresję, a jednocześnie poważnych i skromnych. Podczas koncertu będzie można usłyszeć cztery utwory z cyklu: pierwszy (Ps 6 Nie karć mnie, Panie), czwarty (Ps 51 Zmiłuj się nade mną, Boże), szósty (Ps 130 Z głębokości wołam do Ciebie, Panie) i siódmy (Ps 143 Usłysz, o Panie, moją modlitwę).

Zachęcamy do udziału. Wstęp wolny.

Więcej o Festiwalu: www.musicadivina.pl.

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-festiwal-musica-divina-takze-u-franciszkanow

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl