dodano: 5.06.2018 w kategorii:

Msza Święta w intencji miasta Krakowa z udziałem władz miejskich

We wtorek, 5 czerwca 2018 r. o godz. 10.30 będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji miasta Krakowa z udziałem władz miejskich. Po niej nastąpi złożenie kwiatów w Kaplicy bł. Salomei przy grobie księcia Bolesława Wstydliwego, który dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim.

Przypominamy, że z okazji roku jubileuszowego 750-lecia śmierci bł. Salomei za nawiedzenie jej miejsca pochówku i pod zwykłymi warunkami każdego dnia można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dusz wiernych w czyśćcu cierpiących.

Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski, był ostatnim przedstawicielem małopolskiej linii Piastów, dobroczyńcą zakonu franciszkanów i tym, który dokonał lokacji miasta Krakowa. Jego grób znajduje się w Bazylice św. Franciszka w Krakowie. „Bolał głęboko nad jego stratą nie tylko własny naród, ale i sąsiednie narody z powodu skromności i zacności, które okazywał” – pisał kronikarz Jan Długosz.

Książę Bolesław urodził się w roku 1226 jako syn Leszka Białego i księżniczki ruskiej Grzymisławy. Imię otrzymał po swoim pradziadku Bolesławie Krzywoustym, a przydomek ze względu na śluby czystości, które złożył wspólnie z żoną Kingą. Kiedy miał rok zamordowany został jego ojciec. Od tego czasu toczyły się walki o regencję i władzę w Krakowie. W wieku 13 lat Bolesław został zaręczony z pięcioletnią królewną węgierską Kunegundą (Kingą), córką króla Węgier Beli IV. Ich ślub odbył się kilka lat później.

Bolesław Wstydliwy stawiał na rozwój miast. W roku 1253 nadał przywilej lokacyjny dla Bochni, a 5 czerwca 1257 r. dokonał lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Rok później wydał przywilej lokacyjny dla Nowego Korczyna, w 1264 dla Skaryszewa, w roku 1271 dla Jędrzejowa. Lokował łącznie 20 miast, co wpłynęło na szybki rozwój ekonomiczny jego dzielnicy.

Książę krakowski i sandomierski szczególną troską otaczał Kościół. Wydał między innymi przywilej immunitetowy na rzecz biskupstwa krakowskiego, który gwarantował duchownym dużą niezależność w kwestiach ekonomicznych oraz sądowniczych. W roku 1253 w wyniku jego starań papież Innocenty IV kanonizował Stanisława ze Szczepanowa. Bolesław wspierał także franciszkanów, wspierając finansowo budowę kościoła i klasztoru.

Zmarł w Krakowie 7 grudnia 1279 roku, a pochowany został trzy dni później w kościele franciszkanów w Krakowie. Pierwszym miejscem jego spoczynku w świątyni było prezbiterium, gdzie wmurowano kamienną płytę, wzorowaną na średniowiecznej pieczęci Bolesława (projektu Jana Matejki). Obecnie doczesne szczątki księcia spoczywają w kaplicy bł. Salomei, w kamiennej urnie za kratą, po prawej stronie ołtarza.

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-msza-swieta-w-intencji-miasta-krakowa-z-udzialem-wladz-miejskich

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl