dodano: 6.12.2016 w kategorii:

Prefekt Kongregacji: „Zapał misyjny nie był dla nich kaprysem młodości”.

„Zapał misyjny nie był dla nich kaprysem młodości, egzotyczną przygodą, ale wiernością słowu Chrystusa zmartwychwstałego” – mówił w Krakowie o bł. Zbigniewie Strzałkowskim i bł. Michale Tomaszku Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

1

4 grudnia kard. Angelo Amato przewodniczył w Bazylice Franciszkanów dziękczynieniu za zeszłoroczną beatyfikację pierwszych polskich misjonarzy-męczenników. W uroczystości wzięli udział m.in. Ambasador Peru Alberto Salas Barahona oraz rodzeństwo Błogosławionych: dwie siostry i brat bliźniak Michała Tomaszka oraz dwaj bracia Zbigniewa Strzałkowskiego.

„Dzisiejsza uroczystość (…) jest potrójnym zaproszeniem: aby, jak św. Franciszek, wytrwać w wierności Jezusowi; aby miłować i służyć Mu ze wszystkich naszych sił; aby głosić i dawać świadectwo zawsze, wszędzie i każdemu o Jego królestwie pokoju i dobra” – mówił w Krakowie Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W okolicznościowym kazaniu kard. Amato przypomniał życie i męczeństwo dwóch franciszkanów, zaznaczając, że „prześladowanie i męczeństwo przynależą do powołania chrześcijańskiego”.

„Nasi Męczennicy, chociaż świadomi grożącego im niebezpieczeństwa, zdecydowali się zostać, aby pozostać wiernymi Bogu i nie opuszczać ludu, zaatakowanego przez drapieżne wilki (…). Żyli intensywnie swoją wiarą, nadzieją i miłością. Zapał misyjny nie był dla nich kaprysem młodości, egzotyczną przygodą, ale wiernością słowu Chrystusa zmartwychwstałego” – tłumaczył.

„Męczeństwo było dla nich autentyczną koroną chwały, która nadała pełny sens ich egzystencji” – dodał purpurat.

Zebranych w świątyni przekonywał, że „wspomnienie zła niszczy, podczas gdy pamięć o dobru buduje”.

Na zakończenie kazania, wspomniał wydarzenie z ubiegłego roku, kiedy to na brzegu morza w Nuevo Chimbote miała miejsce inauguracja Parku Męczenników, w którym umieszczono ich marmurowe pomniki. „Od tej chwili zapach ich świętości wychodzi daleko poza granice Peru, dociera nie tylko do ich ojczyzny, Polski, ale roznosi się na cały świat” – podkreślił.

Na potwierdzenie tych słów przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów przytoczył najnowsze statystyki.

„Relikwie I stopnia są już w 120 świątyniach w kraju i za granicą. Po całym świecie rozeszło się ponad 145 tys. szt. obrazków z relikwiami II stopnia, w tym 20 tys. w języku hiszpańskim. W czasie, gdy świat toczy wojnę z terroryzmem, mamy świadectwa wskazujące, że w Misjonarzach-Męczennikach ludzie odnaleźli swoich orędowników, patronów, którym oddają się w opiekę. Zapoczątkowana stąd została krucjata różańcowa o pokój w świecie i ochronę przed terroryzmem, która zatacza coraz szersze kręgi. W tym celu wyprodukowano i rozprowadzono ponad 25 tys. sztuk różańców z relikwiami II stopnia. Mnożą się liczne inicjatywy duszpasterskie, wydawnicze, filmowe i artystyczne związane z naszych Błogosławionymi Współbraćmi. W Polsce i za granicą nieustannie organizowane są Misyjne Dni z Męczennikami, sympozja naukowe i konferencje” – wyliczał prowincjał o. Marian Gołąb.

„W czasie Światowych Dni Młodzieży w Polsce Męczennicy z Peru zostali ukazani jako modele świętości dla młodzieży, a ojciec święty Franciszek osobiście odwiedził kaplicę z relikwiami Męczenników w tutejszej bazylice i zainaugurował modlitwę o ochronę przed terroryzmem, dziś przetłumaczoną na wiele języków świata” – dodał wyższy przełożony.

Po Eucharystii licznie zgormadzone duchowieństwo i najbliżsi krewni Błogosławionych udali się w procesji do Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie na co dzień wystawione są relikwie Męczenników z Pariacoto. Tam oddali im cześć i odmówili okolicznościową modlitwę.

„Dziękujemy Ci za udzielenie im palmy męczeństwa i prosimy, abyś ich wsławił również koroną świętych. Za krew przez nich przelaną dla Ciebie, daj nam wierność w wierze, uczyń nas świadkami nadziei, zachowaj nasze życie i udziel naszej Ojczyźnie łaski pokoju. Przyjmij niewinne ofiary przemocy do Twojego królestwa i daj im nagrodę wieczną” – prosili Boga.

W tym dniu wierni mogli obejrzeć w klasztorze film o Błogosławionych, relację z zeszłorocznej beatyfikacji w Peru oraz nabyć rozmaite materiały im poświęcone. http://www.katalog.franciszkanie.pl/KATALOG_MECZENNICY.pdf

jms

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl