dodano: 6.12.2019 w kategorii:

Prezentacja wyników badań z franciszkańskich krypt

5 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbyło się spotkanie, podczas którego ekipa archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawiła wyniki interdyscyplinarnych badań prowadzonych przez półtora roku w kryptach grobowych bazyliki i krużganków franciszkańskich.

Badaniami kierowała prof. dr hab. Anna Drążkowskia z Instytutu Archeologii UMK, jednak włączeni w nie byli także specjaliści z innych dziedzin, m.in. architektury czy historii sztuki.

Naukowcom udało się przebadać 9 krypt z kilkunastu istniejących. Największa, w której zidentyfikowano 26 pochówków, znajduje się pod centralną częścią Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu. We franciszkańskich kryptach odnalezione zostały pochówki zarówno zakonników, jak i osób świeckich – w tym całych rodzin oraz członków Arcybractwa Męki Pańskiej (Bractwa Dobrej Śmierci). W związku z tym, że franciszkański zespół klasztorny jest zabytkiem, niezbędne było dokładne rozpoznanie umiejscowienia krypt. Naukowcy opierali się na planach o. Alojzego Karwackiego, żyjącego na przełomie XIX i XX w. krakowskiego gwardiana, który sprawował funkcję członka wydziału Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami Sztuki i Kultury w Krakowie. W odkryciu dokładnej lokalizacji krypt pomagały badania georadarem.

Podczas spotkania zaprezentowany został film z badań archeologicznych, oraz wyniki badań w formie slajdów i wykładu prof. Anny Drążkowskiej. Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy wzięli udział w niezwykłym wirtualnym spacerze po franciszkańskich kryptach i już nie wirtualnie mogli obejrzeć niewielką wystawę prezentującą część zabytków odnalezionych w kryptach.

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-prezentacja-wynikow-badan-z-franciszkanskich-krypt

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl