dodano: 23.01.2021 w kategorii:

Ratujmy Wyspiańskiego

Ratujmy Wyspiańskiego

Bazylika św. Franciszka z Asyżu w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych krakowskich kościołów. Obok wspaniałej gotyckiej architektury i licznych dzieł sztuki, tym co najbardziej urzeka zwiedzających jest twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Witraże jego projektu z witrażem „Bóg Ojciec – Stań się” na czele uznawane są za najpiękniejsze w Polsce i jedne z piękniejszych na świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Stanisław Wyspiański jest także autorem polichromii w transepcie i prezbiterium. Ostatnia konserwacja polichromii miała miejsce w latach 80-tych XX w. Jej obecny stan wymaga pilnej interwencji konserwatorskiej. Podczas oględzin stwierdzono obecność grzybów w tynkach, wilgoci oraz licznych wysoleń i wykwitów.

W związku z zaistniałą sytuacją w październiku 2020 r. rozpoczęliśmy projekt kompleksowej konserwacja wnętrza Bazyliki ze szczególnym uwzględnieniem polichromii Stanisława Wyspiańskiego. Prace konserwatorskie są finansowane z pieniędzy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków. Jak zawsze w przypadku realizacji tego typu projektów potrzebny jest wkład własny. W zbiórce pieniędzy na ten cel wspierają nas prywatni darczyńcy. Są to jednak duże koszty, dlatego odpis 1% Waszego podatku w tym roku będzie przekazany właśnie na ten cel.

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Każdy podatnik składający PIT w urzędzie skarbowym, może przeznaczyć 1% wartości swojego podatku na działalność Organizacji Pożytku Publicznego. Odpis 1% podatku nie obciąża nas dodatkowo, ponieważ jest to podatek już odprowadzony do Urzędu Skarbowego, my wskazujemy jedynie jego przeznaczenie.

Klasztor i Bazylika św. Franciszka z Asyżu w Krakowie zostały wpisane na listę beneficjentów fundacji „Brat Słońce” i można przekazywać na konto fundacji 1% podatku ze wskazaniem na wsparcie naszej Bazyliki i Klasztoru. Pieniądze przekazane w tym roku na konto fundacji z dopiskiem „Kraków 10”, będą przeznaczane na wsparcie działań konserwatorskich prowadzonych w naszej Bazylice przy odnawianiu polichromii Stanisława Wyspiańskiego.

Za otwartość serc i zrozumienie serdecznie dziękujemy. Niezbędne dane szczegółowe znajdziecie na ulotkach przy wyjściu z Bazyliki oraz na stronie internetowej i facebookowej Klasztoru i Bazyliki.

o. Piotr Cuber OFMConv

Gwardian Klasztoru i Kustosz  Bazyliki

 

 

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl