dodano: 7.06.2018 w kategorii:

S. Berta spotkała się z dziennikarzami

W przeddzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych Męczenników z Pariacoto, 6 czerwca 2018 r.  w krakowskiej bazylice św. Franciszka odbyło się spotkanie dziennikarzy z s. Bertą Hernandez, peruwiańską zakonnicą, świadkiem ostatnich chwil życia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Spotkanie odbyło się w kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice św. Franciszka w Krakowie. Jak podkreślił o. Jan Szewek, prowadzący spotkanie dla dziennikarzy, kaplica ta jest miejscem szczególnym nie tylko ze względu na to, że właśnie tutaj, na stałe umieszczone są w ołtarzu relikwie błogosławionych misjonarzy, ale również dlatego, że tu, tuż po ich męczeństwie w 1991 r. spotkał się z rodzinami męczenników św. Jan Paweł II, który przebywał na pielgrzymce w Polsce, beatyfikując w tym czasie bł. Anielę Salawę. Również w tej kaplicy, w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży, modlił się przy relikwiach bł. Michała i bł. Zbigniewa, papież Franciszek, prosząc przez wstawiennictwo błogosławionych franciszkanów o pokój na świecie i ochronę przed terroryzmem. Również s. Berta po przybyciu do kaplicy najpierw udała się na krótką osobistą modlitwę przy relikwiach Męczenników.

Ostatnie godziny życia Braci

Następnie s. Berta opowiedziała o ostatnich godzinach życia franciszkańskich Męczenników. Jak wiadomo, s. Berta Hernandez podczas porwania misjonarzy przez terrorystów Sendero Luminoso znalazła się w jednym z samochodów. Zakonnica przebyła z nimi drogę aż do mostu, przed którym napastnicy wyrzucili ją z wozu, przejechali przez most i podpalili go, odcinając innym drogę na miejsce, w którym dokonali egzekucji misjonarzy. Przejmująca opowieść s. Berty skłoniła dziennikarzy do zadawania kolejnych pytań. Tłumaczem podczas spotkania był o. Ryszard Jarmuż – były misjonarz i przyjaciel Błogosławionych.

Następnie był czas na indywidualne wywiady dla poszczególnych stacji telewizyjnych i radiowych. Zapewne niebawem będzie można je zobaczyć w TVP Kraków, TVN 24, TV Trwam oraz usłyszeć w Polskim Radiu czy na antenie Radia Kraków.

Podczas spotkania o. Jan Szewek opowiedział o nowej książce “Pasja Michała i Zbigniewa. Ostatnie godziny życia męczenników w relacjach świadków”, wydanej nakładem Wydawnictwa Bratni Zew.

Spotkanie dla mieszkanców Krakowa

Dla wszystkich, którzy chcieliby spotkać osobiście s. Bertę oraz posłuchać na żywo jej opowieści, mamy dobrą wiadomość. Już jutro, 7 czerwca 2018 r. we wspomnienie bł. Michała Tomaszka oraz bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, po uroczystościach w Bazylice św. Franciszka o godzinie 16:30 przewidziane jest spotkanie z s. Bertą.

Ponadto, w tym dniu Msze Święte odprawiane będą w Kaplicy Męki Pańskiej przy ołtarzu z relikwiami męczenników z Peru. O godz. 16.30 przy ołtarzu głównym Mszy Świętej będzie przewodniczył o. Marek Krupa, długoletni franciszkański misjonarz w Ameryce Południowej. Serdecznie zapraszamy!

tekst i zdjęcia: Agnieszka Kozłowska

Przeczytaj również:

Wspomnienie błogosławionych Męczenników z Pariacoto

S. Berta Hernandez w Polsce

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-s-berta-spotkala-sie-z-dziennikarzami

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl