dodano: 5.02.2018 w kategorii:

Śp. br. Witold (Józef) Deka (1929 -2018)

3 lutego 2018 r. w Krakowie zmarł w wieku 89 lat br. Witold Deka. W zakonie przeżył lat 57. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we środę, 7 lutego 2018 r. w Krakowie.

Urodził się w roku 1929 w Brodnie (woj. łódzkie). W czasie II wojny światowej został wysiedlony z rodzicami do Kolonii Zezulin (woj. lubelskie) i dopiero w roku 1947 powrócił w rodzinne strony. Rok później złożył egzamin czeladniczy w zawodzie krawiectwa męskiego.

W wieku 28 lat poprosił o przyjęcie do Zakonu Franciszkanów na brata zakonnego w Niepokalanowie. Ostatecznie został przyjęty do krakowskiej prowincji franciszkanów i został skierowany do nowicjatu w Jaśle. W opinii gwardiana: był usłużny, grzeczny, obowiązkowy i posłuszny. Wspólne praktyki duchowne wiernie spełniał i chętnie znajdował czas na modlitwę prywatną.

W prośbie o dopuszczenie do pierwszych ślubów pisał: Gorącym moim pragnieniem jest na zawsze pozostać w Zakonie. Chcę być wzorowym zakonnikiem i służyć wiernie aż do śmierci Bogu i Matce Niepokalanej. Pierwsze śluby zakonne złożył w roku 1961, po czym dalszą formację odbywał w Krakowie, by po trzech latach związać się z zakonem na całe życie.

Do roku 1978 pracował w klasztorze w Krakowie, gdzie był krawcem i szył habity zakonnikom. Od 1978 r. posługiwał w Nowym Korczynie, następnie w Szklarskiej Porębie, a w roku 1986 powrócił do Krakowa.

Przez ostatnie pięć lat był przykuty do łóżka chorobą. Zmarł w sobotę, 3 lutego 2018 r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we środę, 7 lutego 2018 r. w Krakowie. Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie o godzinie 11.00 w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, a po niej pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim. Dla wiernych zostanie podstawiony specjalny autokar, którym będzie można pojechać na cmentarz, a następnie wrócić do centrum.

Pamiętajmy w modlitwie o śp. br. Witoldzie.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/sp-br-witold-jozef-deka-1929-2018

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl