dodano: 4.09.2017 w kategorii:

Urodziny bł. Anieli Salawy

W sobotę, 9 września 2017 r. przypada rocznica urodzin i wspomnienie liturgiczne bł. Anieli Salwy, dziewicy, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, tercjarki franciszkańskiej. Z tej okazji w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, w której modliła się Aniela, i w której też znajdują się jej relikwie, odprawiona zostanie Msza Święta o kanonizację Anieli Salawy.

ASalawa

O godz. 16.30. Eucharystii przewodniczyć będą bernardyni, a po Mszy Świętej odbędzie się nabożeństwo przy grobie Błogosławionej w Kaplicy Męki Pańskiej. W tym dniu także Msze Święte o godz. 6.00, 7.00, 9.00 będą sprawowane w Kaplicy Męki Pańskiej przy relikwiach bł. Anieli. Po Mszach Świętych zostaną odmówione modlitwy o uproszenie łask za jej wstawiennictwem oraz uczczenie relikwii Błogosławionej. W tym dniu we franciszkańskiej świątyni można uzyskać odpust zupełny.

Aniela Salawa jest jedną z nielicznych polskich mistyczek. Choć nie miała wykształcenia, to odznaczała się nadzwyczajną inteligencją i głębokim życiem duchowym. Często modliła się w krakowskim kościele franciszkanów, w kaplicy Męki Pańskiej, gdzie obecnie znajduje się jej sarkofag, gromadząc rzesze czcicieli.

Aniela urodziła się 9 września 1881 r. w podkrakowskiej wsi Siepraw. Miała jedenaścioro rodzeństwa. W ubogim domu potrzebne były ręce do pracy, więc ukończyła jedynie dwie klasy szkoły elementarnej. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę jako pomoc domowa w Krakowie. Od dziecka żarliwie się modliła, często spowiadała i przyjmowała Komunię Świętą. Za cel swego życia przyjęła rolę służącej i życie w czystości. Zarobki oddawała rodzinie i potrzebującym. W roku 1912 wstąpiła do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a podczas I wojny światowej została w Krakowie, modląc się i pomagając w szpitalach rannym żołnierzom, chorym dzieciom i jeńcom wojennym.

W roku 1916 została zwolniona ze służby. Schorowana, niezdolna do pracy, bezdomna, przeżyła dzięki pomocy koleżanek. W marcu 1922 r. jej stan pogorszył się na tyle, że trafiła do szpitala, gdzie zmarła na gruźlicę 12 marca 1922 r.

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl