dodano: 6.06.2018 w kategorii:

Wspomnienie Męczenników z Pariacoto

We czwartek 7 czerwca 2018 r. przypada wspomnienie błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. W tym dniu Msze Święte odprawiane będą w Kaplicy Męki Pańskiej przy ołtarzu z relikwiami męczenników z Peru. O godz. 16.30 przy ołtarzu głównym Mszy Świętej będzie przewodniczył o. Marek Krupa, długoletni franciszkański misjonarz w Ameryce Łacińskiej.

9 sierpnia 1991 r. terroryści z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) otoczyli klasztor w Pariacoto w Peru. Związali posługujących tam franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, wywieźli ich samochodami za miasto i tam, dwoma strzałami w tył głowy, zamordowali. Ich ciała znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Mieli roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa terroryści położyli kartkę z napisanymi jego krwią słowami: „Tak giną pachołki imperializmu”. Franciszkanie zginęli przez nienawiść komunistycznych bojówkarzy do wiary i praktyk religijnych.

Proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1996 r., toczył się w trzech państwach: w Polsce, Peru i we Włoszech. Zakończył się ich beatyfikacją, 5 grudnia 2015 r.

We Mszy Świętej oraz nabożeństwie i procesji będzie uczestniczyła także s. Berta – świadek ostatnich chwil życia Męczenników z Pariacoto. Wszystkich, którzy chcieliby spotkać osobiście s. Bertę oraz posłuchać na żywo jej opowieści, zapraszamy 7 czerwca 2018 r. na godzinę 18.00 do Auli bł. Jakuba Strzęmię, gdzie po uroczystościach w Bazylice św. Franciszka przewidziane jest spotkanie z nią.

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-wspomnienie-meczennikow-z-pariacoto-1

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl