dodano: 1.04.2017 w kategorii:

Wyjątkowy paschał u franciszkanów

Klasztor franciszkanów w Krakowie przygotowuje się już do Świąt Paschalnych. Obecnie trwają prace nad… paschałem, który jest przyozdabiany motywami z krzyża z Kościoła San Damiano. To w tej niewielkiej świątyni, modląc się przed tym niezwykłym krucyfiksem, św. Franciszek odkrył swoje powołanie. 

Kruis_san_damiano

 

W centralnym miejscu paschału jest krzyż w kształcie wspomnianego krucyfiksu. Zwieńczenie świecy, na którym znajduje się litera Alfa – czyli początek – zaznaczone jest ręką, skopiowaną również z krzyża San Damiano, a nawiązującą do Ręki Boga Ojca – stwarzającego, będącego początkiem wszystkiego, co istnieje. Jest to ręka Ojca, błogosławiąca dzieło Syna. Przy literze Omega namalowany jest Jezus Chrystus Zmartwychwstały – w którym spełniają się wszelkie proroctwa i Boże zamiary. Wizerunek nawiązuje do słów z Listu św. Pawła do Galatów: Gdy nadeszła Pełnia czasów zesłał Bóg swego Syna (Ga 4,4), ukazując Chrystusa jako pełnię czasów. Motyw Zmartwychwstałego zaczerpnięty jest z górnej części asyskiego krucyfiksu.

Autorką zdobień jest Magdalena Pieszczoch – studentka architektury na Politechnice Krakowskiej. Pani Magdalena ponadto ukończyła kurs pisania ikon w Krakowie, co przydaje się w pracy nad paschałem, ponieważ jego zdobienia nawiązują do tradycji bizantyjskiej.
FullSizeRender25

Paschał, posiada niezwykle ważne znaczenie w liturgii Wigilii Paschalnej. Najstarsze świadectwa zapalania świecy paschalnej znajdujemy m.in. w V w. w Jerozolimie, gdzie uroczyście zapalano świecę podczas Wigilii Paschalnej. Również św. Augustyn wspomina w swoich homiliach o obrzędzie zapalania świec podczas czuwania wielkanocnego. Liturgia rzymska przejęła zwyczaj używania świecy paschalnej z liturgii galijskiej, sięgającej swoimi źródłami tradycji wschodniej.

W czasach średniowiecza ozdabiano paschał znakiem krzyża oraz literami Alfa i Omega – Chrystus jest początkiem i pełnią czasów i do Niego należy wieczność. Bieżąca data na paschale jest związana z tradycją rozpoczynania roku od dnia Paschy, a pięć gwoździ zdobiących krzyż, nawiązuje do ran Chrystusa, widocznych po Jego zmartwychwstaniu.

Paschał jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, który wyprowadza nas z ciemności do światła, ze śmierci do życia i, jako starotestamentalny słup ognia prowadzący Izraelitów (Wj 13,21), wprowadza nas w przeżywanie tajemnic paschalnych.

o. Marcin Drąg OFMConv

źródło: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-wyjatkowy-paschal-u-franciszkanow

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl