dodano: 4.11.2018 w kategorii:

31 Niedziela Zwykła – 4 listopada 2018 r.

 1. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa, patrona chrztu św. Jana Pawła II, który jako metropolita krakowski sprawował Msze św. w naszej Bazylice i przychodził tutaj często na modlitwę prywatną. Także dzisiaj, na tydzień przed Świętem Odzyskania Niepodległości chcemy wspomnieć jedną z postaci, które za wolność Ojczyzny oddały swoje życie, Danutę Sidzikównę pseudonim „Inka”. Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.00 Skauci Europy z 3. Szczepu Krakowskiego Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki zaprezentują krótki program przybliżający jej osobę. Następnie na Placu Franciszkańskim przed Bazyliką inauguracja dwóch ławek: jednej poświęconej św. Janowi Pawłowi II z napisem: „Szukałem was, a teraz przyszliście do mnie”, i drugiej poświęconej Ince z napisem: „Zachowałam się jak trzeba”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie akompaniament zespołu Ad Libitum. Serdecznie zapraszamy.
 2. Zapraszamy na katechezy: Liturgia – Przez Chrystusa z Chrystusem i w Chrystusie. W ramach spotkań będzie można usłyszeć treści związane liturgią, które pomogą w jej bardziej świadomym przeżywaniu. Katechezy odbędą się 7, 14 i 21 listopada po Mszy świętej o godz. 19.00 w Sali św. Eligiusza – wejście przez krużganki. Szczegóły na plakatach.
 3. W ramach Dni Jana Pawła II w naszym klasztorze odbędzie się sesja na temat: “Encyklika Fides et Ratio odczytana po 20 latach”. Organizatorzy zapraszają do Auli bł. Jakuba Strzemię, we środę, 7 listopada na godz. 17.00.
 4. W czwartek, 8 listopada o godz. 16.30 Msza święta sprawowana przez ks. bpa Jana Szkodonia w intencji bliskich zmarłych.  Do wspólnej modlitwy zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”.
 5. W piątek, 9 listopada o godz. 16.30 Msza św. w intencji kanonizacji bł. Anieli Salawy, a po Mszy św. uczczenie jej relikwii i modlitwy w Kaplicy Męki Pańskiej.
 6. W sobotę, 10 listopada w kościele św. Andrzeja Apostoła rozpocznie się nowenna przygotowująca do uroczystego obchodu Jubileuszu bł. Salomei. Siostry klaryski zapraszają codziennie na godz. 17.00.
 7. W następną niedzielę w kaplicy Matki Bożej Bolesnej Msza św. po hiszpańsku o godz. 14.30. Pół godziny wcześniej możliwość spowiedzi w tym języku. Zapraszamy.
 8. Listopad to czas szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Karty wypominkowe wyłożone są na bocznych ołtarzach. Czytelnie wypełnione można składać do skarbony przy ołtarzu Matki Bożej Niepokalanej lub w zakrystii. Modlitwy wypominkowe za zmarłych będą odprawiane po Mszy św. o godz. 16.30, natomiast Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach w każdy piątek listopada o godz. 16.30.
 9. W listopadzie można zyskać odpust zupełny za zmarłych modląc się za nich i równocześnie nawiedzając cmentarze lub inne miejsca pochówku (np. Bazylika lub krużganki). Odpust ten można zyskać od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami. W pozostałych dniach można zyskać odpust cząstkowy.
 10. Franciszkańska Fundacja Brat Słońce zaprasza chętnych do poświęcenia swojego czasu i umiejętności w ramach wolontariatu. Oferta skierowana jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych, w tym seniorów. Więcej informacji na stronie Fundacji Brat Słońce.
 11. Z kalendarza liturgicznego:
  -W czwartek, 8 listopada wspomnienie bł. Jana Dunsa Szkota, prezbitera i franciszkanina, obrońcy prawdy o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
  -W piątek, 9 listopada święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.
  -W sobotę, 10 listopada wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

Pan niech Was obdarzy pokojem!
Franciszkanie

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl