dodano: 28.07.2016 w kategorii:

Ekspozycja “PAX ET BONUM. Zakony franciszkańskie w Polsce”

Ekspozycja “PAX ET BONUM. Zakony franciszkańskie w Polsce”, zorganizowana została przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży i z uwagi na  wizytę papieża Franciszka. Wpisuje się też w realizowany od kilku lat cykl prezentujący zakony mające związek z wielicką kopalnią soli.

Czas trwania: 15.07 – 16.10.2016 r.
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Miejsce: Zamek Żupny, ul. Zamkowa 8, Wieliczka 

 

Herb, którym od wieków posługują się Franciszkanie przedstawia rękę Chrystusa i rękę św. Franciszka, które skrzyżowane obejmują krzyż. Herb ten wzbogacony jest o łacińskie słowa Pax et Bonum, czyli Pokój i Dobro. Łacińska dewiza zakonów franciszkańskich jest częstym mottem umieszczanym na franciszkańskich kościołach, budynkach kolegiów i domach zakonnych.

Nie przypadkowo więc najnowsza ekspozycja Muzeum , dotycząca zakonów Franciszkańskich w Polsce, nosi tytuł, który rozpoczyna ten cytat. 

Wystawa została podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się portrety i sceny z życia św. Franciszka oraz wizerunki jego świętych współpracowników i naśladowców (Klara, Antoni Padewski), następnie portrety wybranych świętych czczonych w poszczególnych gałęziach franciszkańskich: Bernardyn ze Sieny, Jan Kapistran,  Józef z Leonessy,  Józef z Kupertynu, Pacyfik z San Severino. Wśród ważnych dla historii zakonu świętych i błogosławionych nie zabrakło związanych z Polską: zarówno żyjących w średniowieczu – Kinga, Salomea, Jakub Strepa – jak i współcześnie – br. Albert Chmielowski, Alojzy Kosiba, Maksymilian M. Kolbe, Aniela Salawa oraz błogosławieni Męczennicy z Peru. W drugiej części prezentowanej w Sali Gotyckiej znalazły się portrety zakonników i zakonnic namalowane od XVII w. do czasów współczesnych. Wśród autorów obrazów znajduje się wielu anonimowych lub zapomnianych malarzy, ale można odnaleźć także nazwiska znanych artystów: Grzegorza Czarnic, Michała Stachowicza,  Adama Chmielowskiego, Władysława Rossowskiego, Ferdynanda Olesińskiego, Tadeusza Popiela czy Józefa Mehoffera.

Ekspozycję wzbogaciły tkaniny, szaty i naczynia liturgiczne oraz dokumenty związane z solnymi nadaniami dla klasztorów franciszkańskich. Nadania solne są jednym z powodów, dla których Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zajmuje się tematyką kościelną. Władcy polscy, już od poł. XIII w., wielokrotnie przeznaczali sól lub część dochodów z żup krakowskich dla klasztorów klarysek w Krakowie, Starym Sączu oraz Wrocławiu.

Innym ważnym powodem  prezentowania zakonu franciszkańskiego w Wieliczce jest jego stała obecność w mieście od końca XVI w. Według tradycji, już od 1592 r. w wielickiej parafii św. Klemensa  bernardyni z Krakowa sprawowali  codzienną opiekę duszpasterską nad pracownikami Żupy Wielickiej ( włącznie ze zjazdami pod ziemię do ciężko rannych).

Także w kopalni odnajdziemy ślady Braci Mniejszych. W solnej kaplicy Św. Antoniego z 1698 r. (I poziom kopalni soli) znalazły się wizerunki świętych, których kult propagowali franciszkanie-reformaci: Antoni Padewski, Franciszek z Asyżu, Dominik, apostołowie Piotr i Paweł, Piotr z Alkantary i Kazimierz Królewicz. Ponadto przed ołtarzem głównym ustawiono dwie solne figury klęczących mnichów. Zapewne wpływ na taki program ikonograficzny mieli wieliccy reformaci, którzy później objęli Służbę Bożą w tej podziemnej kaplicy.

Ekspozycji “PAX ET BONUM. Zakony franciszkańskie w Polsce” towarzyszy prezentacja fotografii krakowskiego artysty fotografika Michała Grochowskiego, ukazująca życie i codzienne zajęcia współczesnych zakonnic i zakonników z różnych zgromadzeń franciszkańskich. Fotografie rozmieszczone zostały w różnych miejscach, na zewnątrz
zespołu Zamku Żupnego. 

Wystawę i prezentację zdjęć można oglądać od 15.07 do 16.10.2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.
www.muzeum.wieliczka.pl

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl