dodano: 25.08.2016 w kategorii:

Otwarto wystawę Bogactwo Ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier

„Były młode i piękne. Miały władzę i bogactwo. Wybrały ubóstwo i miłosierdzie” – mówi o ośmiu kobietach, bliskich i ważnych dla Polaków i Węgrów Konsul Generalna Adrienne Körmendy. Im to poświęcona jest wystawa na krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w poniedziałek w południe 18 lipca.

Królowa Jadwiga Andegaweńska, królewna Elżbieta Węgierska, księżna Jadwiga Śląska, królewna Agnieszka Czeska, królewna i księżna Jolenta, księżna Kinga, księżniczka Małgorzata i księżniczka Salomea to święte kobiety pochodzenia dynastycznego z Polski i Węgier, żyjące w średniowieczu, które zafascynowały się ideałami ewangelicznymi i franciszkańskimi.

„Cnota mądrości ukazana jest na przykładzie życia i działalności św. Jadwigi Andegaweńskiej, pokora – na przykładzie postawy św. Jadwigi Śląskiej, miłosierdzie – wyrażone w czynach św. Elżbiety Węgierskiej, posłuszeństwo – na przykładzie bł. Salomei, cierpliwość – w świetle życia św. Kingi, miłość – na przykładzie biografii bł. Jolenty, czystość – na przykładzie św. Małgorzaty, a ubóstwo obrazuje życie św. Agnieszki Czeskiej” – wyjaśnia historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Andrzej Sroka.

„Dobrowolny wybór życia w ubóstwie stał się w XII i XIII-wiecznej Europie najwyższą cnotą chrześcijanina. Dziedzictwo tych niezwykłych kobiet jest wciąż żywe. Co więcej, przekonuje nie tylko o uniwersalności dobrej rady ubóstwa, ale również dowodzi, że związki Polski i Węgier liczone na całe stulecia wstecz, wydały wiele dobrych owoców” – tłumaczą organizatorzy.

Wystawa będzie czynna do 14 października. Z okazji Roku Kultury Węgierskiej zosyała zorganizowana wspólnie przez: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Katolicki w Piliscsaba i Klasztor Franciszkanów w Krakowie przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

jms

 

źródło: http://www.franciszkanie.pl/artykuly/krakow-osiem-madrych-kobiet-z-polski-i-wegier

Materiał TVP Kraków:
http://krakow.tvp.pl/26223492/w-krakowie-otwarto-wystawe-bogactwo-ubostwa-swiete-kobiety-polski-i-wegier

Nasi darczyńcy

Copyright © 2015 Franciszkanska.pl
Projekt i wykonanie: PierwszaStronaMedalu.pl